Надсилайте на скриньку: corpravo@gmail.com будь-яку інформацію за тематикою сайту. Розміщується безкоштовно! Запрошуються до співпраці модератори окремих розділів сайту. Пропозиції направляти на скриньку

Вхід для абонентів

Логін:
Пароль:
Реєстрація
Забули пароль

Постанова ВГСУ від 3 березня 2009р № 37/199пн

Судова практика / Загальні питання / Постанова ВГСУ від 3 березня 2009р № 37/199пн
Дата: 09-09-2010
Кількість переглядів: 268

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2009 р. № 37/199пн

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого судді Овечкіна В.Е.,
суддів Чернова Є.В.,
Цвігун В.Л.,
розглянув касаційну скаргу
ФДМ України
на рішення від 27.10.08 господарського суду Донецької області
у справі №37/199 пн
за позовом ЗАТ "Українська промислова-транспортна компанія"
до 1. ФДМ України
2. ТзОВ "Реєстраційний центр" Stock service"
3-тя особа на стороні позивача, яка не заявляє самосійних вимог на предмет спору ВАТ "Азовмаш"
про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії
у справі взяли участь представники
позивача: не з'явились
відповідачів:
ФДМ України: Уланов І.В., довір. від 10.01.09 №11
ТзОВ "Реєстраційний центр" Stock service": не з'явились
3-ої особи: не з'явились
ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Донецької області від 27.10.08 (суддя Попков Д.О.) позовні вимоги задоволено:
-визнано незаконною відмову ФДМУ взяти участь у позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ "Азовмаш", які відбудуться 10.11.08 об 12 год.00 хв.;
-визнано незаконною відмову ФДМУ взяти участь в установчих зборах ЗАТ "Азовмаш", які відбудуться 10.11.08 об 12 год.00 хв.;
-зобов'язано ТзОВ "Реєстраційний центр" Stock service" скласти та передати ВАТ "Азовмаш" реєстр власників іменних цінних паперів ВАТ "Азовмаш" станом на дату проведення загальних зборів.
В поданій касаційній скарзі ФДМ України просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Скаржник в касаційній скарзі зазначає, що ФДМУ здійснює управління акціями товариств, які перебувають у державній власності, шляхом призначення представників для участі у загальних зборах акціонерів товариств (на підставі п.п.2,7 Порядку управління акціями (частками), які перебувають у державній власності, господарських товариств, створених за участю ФДМУ, затвердженого постановою КМУ від 16.05.01 №518).
Однак, 24.09.08 КМ України прийняв розпорядження "Питання здійснення повноважень з управління корпоративними правами держави стосовно ВАТ "Азовмаш" №1271-р, відповідно до якого повноваження з управління зазначеними корпоративними правами здійснює КМ України.
Листом №10-17-14504 від 09.10.08 ФДМУ повідомило ВАТ "Азовмаш" про те, що Фонд не може взяти участь у загальних зборах акціонерів ВАТ "Азовмаш", забезпечити участь представника Фонду на загальних зборах акціонерів ВАТ "Азовмаш" та установчих зборах. В подальшому, розпорядженням від 17.10.08 №1335-р КМУ передав Міністерству промислової політики повноваження з управління корпоративними правами держави, в т.ч. ВАТ "Азовмаш".
Зазначені обставини судом не були взяті до уваги, а тому вважає, що судом порушено вимог ст. 1, ч.1 ст. 4 ГПК України та Закон України "Про управління об'єктами державної власності".

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм процесуального права, згідно з вимогами ст. 1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судом першої інстанції встановлено наступне.
Фонд державного майна України виступив засновником відкритого акціонерного товариства "Азовмаш" з боку держави на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2000 р. № 1383 „Про утворення відкритого акціонерного товариства "Азовмаш".

04.09.2000р. Постановою КМУ № 1383 підтримано пропозицію ФДМУ, погоджену із Міністерством економіки, Державним комітетом промислової політики, Міністерством юстиції Антимонопольним комітетом, ДКЦПФР, щодо утворення ВАТ "Азовмаш", із часткою держави у статутному фонді не менш як 50 % +1 акція, та, серед іншого, вказано Фонду державного майна України виступити засновником ВАТ „Азовмаш" з боку держави.
19.08.2008р. загальними зборами акціонерів ВАТ „Азовмаш" у складі Позивача та Відповідача 1, були прийняті наступні рішення:
- припинити ВАТ "Азовмаш" шляхом його реорганізації (перетворення) у ЗАТ "Азовмаш", яке з дня державної реєстрації вважати правонаступником ВАТ "Азовмаш" з усіх майнових прав та обов'язків;
- призначити комісію з припинення ВАТ "Азовмаш" у кількості 9 осіб, поклавши виконання її функцій на виконавчий орган товариства - правління та представників акціонерів;
- визначити місцезнаходження комісії з припинення за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, 1;
- встановити, що з моменту затвердження рішення про призначення комісії з припинення до неї переходять всі повноваження щодо управління справами ВАТ "Азовмаш" в межах компетенції його виконавчого органу;
- комісії з припинення провести всі необхідні дії для припинення ВАТ "Азовмаш" шляхом його перетворення у ЗАТ "Азовмаш" у порядку та строки, визначені чинним законодавством України;
- встановити, що розмір частки кожного з акціонерів у статутному капіталі ЗАТ "Азовмаш", що створюється шляхом перетворення, дорівнюватиме розміру його частки у статутному капіталі ВАТ "Азовмаш", що реорганізовується;
- доручити комісії з припинення товариства обміняти на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості акцій ЗАТ "Азовмаш" акцій акціонерів у статутному капіталі ВАТ "Азовмаш";
- обмін акцій ВАТ "Азовмаш" на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості акцій ЗАТ "Азовмаш" здійснити із збереженням кількості, вартості та розміру частки, що відповідають відповідним пакета акцій ВАТ "Азовмаш";
- встановити, що розмір статутного капіталу ЗАТ "Азовмаш" дорівнює; розміру статутного капіталу ВАТ "Азовмаш" і складає 306076658,25 гривень;
- затвердити рішення про випуск акцій ЗАТ "Азовмаш";
- усіма повноваженнями при здійсненні заходів, пов'язаних з випуском акцій ЗАТ "Азовмаш", наділяється комісія з припинення товариства, а з моменту державної реєстрації ЗАТ "Азовмаш" - його виконавчий орган управління.

Згідно виписки (а.с.38) стосовно зазначеного рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Азовмаш" про припинення товариства у відповідності до приписів ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" внесений відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
У зв'язку із виконанням заходів, передбачених зазначеним рішенням загальних зборів акціонерів, та з метою завершення процедури реорганізації на 10.11.2008 року призначені позачергові збори ВАТ "Азовмаш" з порядком денним:
- про обрання робочих органів та затвердження регламенту роботи загальних зборів ВАТ "Азовмаш";
- про затвердження передавального акту ВАТ "Азовмаш", та установчі збори ЗАТ „Азовмаш" з порядком денним:
- про обрання робочих органів та затвердження регламенту роботи установчих зборів товариства;
- про створення ЗАТ "Азовмаш" шляхом реорганізації (перетворення) ВАТ "Азовмаш";
- затвердження Статуту ЗАТ "Азовмаш";
- затвердження внутрішніх положень ЗАТ "Азовмаш", про що були здійснені відповідні оголошення у Відомостях ДКЦПФР № 177 від 12.09.2008р. та газеті "Азовский машиностроитель" № 66 від 13.09.2008р.

24 вересня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження "Питання здійснення повноважень з управління корпоративними правами держави стосовно ВАТ "Азовмаш" № 1271-р, відповідно до якого, з метою забезпечення належного управління корпоративними правами держави стосовно ВАТ "Азовмаш" установити, що повноваження з управління зазначеними корпоративними правами здійснює Кабінет Міністрів України.
Листом № 10-17-14504 від 09.10.2008 року, ФДМУ повідомив ВАТ "Азовмаш" про те, що у зв'язку з наведеним вище ФДМУ не може взяти участь у загальних зборах акціонерів ВАТ "Азовмаш", забезпечити участь представника Фонду державного майна України в загальних зборах акціонерів ВАТ "Азовмаш" та установчих зборах ЗАТ "Азовмаш".
В подальшому, розпорядженням від 17 жовтня 2008 р. № 1335-р Кабінет Міністрів України передав Міністерству промислової політики повноваження з управління корпоративними правами держави стосовно деяких господарських товариств, серед яких було й ВАТ "Азовмаш".
Дослідивши зазначені обставини справи, місцевий суд дійшов висновку, що відмова ФДМУ взяти участь в позачергових зборах ВАТ "Азовмаш" порушує право позивача -ЗАТ "Українська промислово-транспортна компанія" брати участь у зборах і його інтерес у забезпеченні правомочності зазначених зборів (арк. 112). А також, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 1335-р не може вважатися достатнім та належним правоприпиняючим актом для ФДМУ щодо здійснення останнім повноважень з управління акціями держави ВАТ "Азовмаш".
Колегія суддів вважає, що зазначені висновки не грунтуються на нормах діючого законодавства.
Статтями 10, 11 Закону України "Про господарські товариства" визначені головні права та обов'язки учасників товариства, серед яких право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах. Місцевим судом не встановлено, що явка акціонера на загальні збори є обов'язком акціонера відповідно затвердженого Статуту. Згідно ст. 41 зазначеного Закону загальні збори акціонерного товариства є вищим органом і визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більше 60% голосів. Для участі у зборах акціонери проходять реєстрацію і результати якої є єдиною підставою визначити їх правомочність.
З наведеного слідує, що інтерес позивача у забезпеченні правомочності загальних зборів не може бути захищений з допомогою даного позову.
Способи захисту цивільних прав і інтересів передбачені ст. 16 ЦК України. Обраний позивачем спосіб захисту начеб то порушених прав та інтересів не відповідає ст. 16 ЦК України. Фонд державного майна України не відноситься до органів державної, виконавчої влади. Місцевий суд не вказав, яким законодавчим актом передбачена можливість оскаржувати в суді відмову ФДМУ як акціонера, приймати участь в загальних зборах.
Згідно постанови Пленуму ВСУ від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" судам при вирішенні корпоративних спорів необхідно звернути увагу на неможливість застосування таких способів захисту прав та законних інтересів осіб, не передбачених чинним законодавством, зокрема ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, та не випливають із положень законодавства, встановивши, що предмет позову не відповідає встановленим законом способам захисту прав, суд повинен відмовити в позові в зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Здійснення корпоративних прав держави, як вказано в ст. 168 ГК України, відбувається визначеними законом центральними органами виконавчої влади та уповноваженими особами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В статті зазначено в яких випадках управління корпоративними правами держави здійснюється безпосередньо відповідними органами виконавчої влади, а коли із залученням уповноваженої особи. Обов'язковою частиною рішення КМУ повинні бути умови передачі повноважень з управління корпоративними правами держави уповноваженим особам (юридичним особам або громадянам) та договір.
У даному випадку Розпорядженням КМУ № 1335-р від 17.10.2008 повноваження з управління корпоративними правами держави в ВАТ "Азовмаш" передані Міністерству промполітики (арк. 68 та зворотна сторінка).
Відповідно ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є КМУ, ФДМУ, міністерства та інші органи виконавчої влади (далі уповноважені органи управління) та інші.
Таким чином, розпорядження КМУ № 1335-р видано в межах повноважень, наданих йому ст. ст. 4, 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" щодо права визначати об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.
Судом не встановлено, що Розпорядження КМУ № 1335-р у встановленому порядку визнано недійсним.
Чи дотримався КМУ вимог ст. 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" щодо встановлення порядку передачі корпоративних прав ВАТ "Азовмаш" Мінпромполітики, то місцевий суд це не досліджував, оскільки ні Кабінет Міністрів України ні Міністерство промполітики до розгляду справи не залучалися і пояснень з цього приводу суду не надавали.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що в порушення вимог ст.43 ГПК України суд першої інстанції неповно встановив обставини справи що мають суттєве значення для правильного вирішення спору. Висновки суду не грунтуються на нормах діючого законодавства.
Прийняте у справі рішення підлягає скасуванню, а справа направленню на новий розгляд.
При повторному розгляді справи необхідно залучити до участі у справі Кабінет Міністрів України та Мінпромполітики України, усунути зазначені недоліки, повно встановити та дослідити обставини справи з дотриманням вимог ст.34 ГПК України, надати їм правильну юридичну оцінку та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117 -11112 ГПК України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ФДМ України задовольнити частково.
Рішення господарського суду Донецької області від 27.10.08 у справі №37/199пн скасувати.
Справу направити на новий розгляд до господарського суду Донецької області.


Головуючий, суддя В.Овечкін

Судді: Є.Чернов

В.Цвігун

 

 

Читайте також в тематиці: «Загальні питання»

Постанова ВГС України від 17.02.2009 р., справа № 2-22/12624-2007

Постанова ВГС України від 16.04.2009р., справа № № 1/75-26/26

Постанова ВГС України від 08.04.2009 р., справа № 50/43

ВГСУ від 21.08.2010р. № 9/218/09

Постанова ВГС України від 03.03.2009 р. (справа № 8/165/16)

Постанова ВГС України від 17.09.2009 р., справа № 6/102-09